Článek

Úvod >> Články >> Report z "COPAK JE TO ZA VOJÁKA"+ otevření muzea

Report z "COPAK JE TO ZA VOJÁKA"+ otevření muzea

Report z

Ve dnech 06.05.-08.05.2011 proběhl Jarní sraz spojený s otevřením muzea raketové a vojenské techniky,Památníku odboje zlínského kraje současně s akcí COPAK JE TO ZA VOJÁKA,zde je report !!!


Letošní jarní sraz historických vozidel v APS se konal 6.-8. května a byl inspirován kultovním retro-skvostem české kinematografie, snímkem Copak je to za vojáka.

Taky účast byla na naše poměry nezvykle vysoká a na ranním bojovém rozkaze bylo nastoupeno 66 příslušníků pátracích oddílů ČSLA, VP, SNB, LM a 11 výsadkářů.

Vozový park tvořily vozidla GAZ 69, UAZ 452, UAZ 469 a VOLHA 24 celkově v počtu 12 kusů.

Bez takové účasti by se ovšem podobná akce nedala uskutečnit dík patří členům GAZ klubu, Gangu 452, MG, 56. PSSK, OSVK, 234. PP, BSK a všem ostatním, kteří akci svojí účastí podpořili.

Pátrací skupiny si vyzkoušeli schopnosti spolupráce a koordinace na poměrně rozsáhlém území. Výsadkáři prověřili svoje topografické znalosti a připravenost operovat v neznámém terénu bez jakéhokoliv vybavení při vysoké fyzické i psychické zátěži.

Byl to nultý ročník, který měl ověřit možnosti organizovat akce podobného typu a vzhledem k výslednému nadšení všech zúčastněných se ukázalo, že to je správná cesta a že je zřejmě ,,zaděláno,, i na další pokračování.

Fotoreportáž zde ve FOTOGALERII 2011 ZDE

Slunečná neděle, 8. května, jako by předurčovala úspěch a dobrou akci. I počasí, letos nestálé, nám projevovalo svoji přízeň po celý víkend a tím nám pomohlo zúročit více než čtyřletou práci a snažení.

O Klubu vojenské historie Armypark Slavičín se i na těchto stránkách bylo možno dočíst o našem úsilí a záměru. A v tuto neděli jsme konečně mohli ukázat široké veřejnosti to, o co jsme se tak dlouhou dobu snažili a co se nám někteří, ve svých škodolibých příspěvcích na nejrůznějších místech, snažili pokazit.

Co tedy mohli a dále budou moci návštěvníci vidět ?

Na první pohled nejzřetelnější a již zdálky viditelné je muzeum vozidel Praga V3S na jejichž exponátech se stále pracuje a troufám si říci, že práce nikdy končit nebude. Mimo těchto automobilů máme i Tatru 815 – osmikolový tahač a Tatru 813 – mostní soupravu. Obrněný automobil BRDM jistě už nemusím představovat, stejně jako dělostřeleckou pozorovatelnu „Sněžka“ , výsledek práce techniků a vývojářů VTÚVM.

Uvnitř budov se skrývalo muzeum ČSLA s expozicemi zbrojní výroby na Valašsku, vševojskovou a raketovou.

Nově pro tento den byla připravená další budova, ukrývající v sobě makety raket používaných bývalou Varšavskou smlouvou a školní modely motorů, převodovek a trenažérů tak, jak je armáda používala. To, že můžete vidět rakety v jejich skutečné velikost a autentické podobě, je zásluha především vedení VTÚVM. A já využívám této příležitosti abych zvláště poděkoval panu řediteli za jeho podporu.

V této budově je rovněž zřízena stálá expozice věnovaná statečným lidem našeho kraje bojujícím na nejrůznějších frontách za druhé světové války proti fašistům.

Svoji návštěvou nám vyjádřilo podporu několik desítek až stovek účastníků a jejich zájem byl pro nás tou nejlepší odměnou.

Závěrem chci poděkovat všem, kteří tráví stovky hodin nezištné práce na údržbě a obnově celého areálu i vám občanům, kteří nám projevujete svoji přízeň.

Více z otevření muzea naleznete zde v FOTOGALERII 2011 ZDE